SON DAKİKA

YETKİN MÜFREDAT VE GÜÇLÜ FİNANSAL YAPI, SÜRDÜRÜLEBİLİR EĞİTİMİ SAĞLAR

Bu haber 07 Ocak 2020 - 17:56 'de eklendi ve 207 kez görüntülendi.

Son yıllarda “sürdürülebilirlik” konusu eğitim camiasının en önemli konusu haline geldi. Florya Uğur Koleji Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Burak Balkaya, eğitimde “anlam kazandırılan müfredat” ve “güçlü mali yapı” ikilisinin “sürdürülebilirliği” sağladığına dikkat çekiyor.

“İLETİŞİM, ÖZGÜVEN VE GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMİ İLE ERDEM VE DEĞER KAZANIMI”

Okulların sürdürülebilir eğitim-öğretimi sağlamaları için 21.’inci yüzyılın ihtiyaçlarına yönelik eğitim vermelerinin önemine dikkat çeken Florya Uğur Koleji Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Burak Balkaya, “Günümüz yetkin insan özellikleri müfredatta tanımlanmalı. Okullar müfredatlarda neyin işleneceğine değil, konuların nasıl işleneceğine odaklanmalılar. Bir konunun neden işlendiğini öğrenciye anlatarak eğitim sürecini manalaştırmalılar. Eğitimde 150-200 yıllık sanayi devriminin izlerini taşıyan bir sistemle devam ediyoruz. Birçok branş ve alanda gelişmeler yetersiz kalıyor.” diye konuştu.

Dünyada en büyük sorunlardan bir tanesinin müfredatın öğrenciyi içine çekememesi olduğuna değinen Burak Balkaya, “Eğitim-öğretimde öğrencilerin yetkinliklerinin geliştirilmesi göz ardı edilmemeli. En önemli yetkinlik insanın hayatta kalma becerilerinin geliştirilmesidir; iletişim, özgüven ve girişimcilik de bu yetkinliği oluşturan en önemli yapıtaşlarıdır. Birçok kazanımı, değeri ve erdemi bu çatının altına alabiliriz. Devamsızlıklar diğer ülkelerde de büyük bir problem haline gelmiş durumda.  Öğrenciyi işlenilen konuların bir parçası haline getirmek, öğrencileri okulun yönetimi içinde söz sahibi yapmak önemli. Ancak bu adımlar atılarak okullar ve öğrenciler arasında karşılık fayda sağlanabilir ve sürdürülebilir bir eğitim altyapısı oluşturabiliriz” dedi.

“5 YILLIK KURUMSAL PROJEKSİYONLAR İLE İLERLİYORUZ”

Özel okullarda kurumların sürdürülebilirliğine de değinen Burak Balkaya, “Okul varlık planlaması çerçevesinde baktığımız zaman, her kurumun aslında minimum 5 yıllık kurumsal projeksiyonlarının olması gerekir. Kurumun kadro ve altyapı planlaması da bu projeksiyonlar üzerinden yapılmalıdır. Yapılan yatırımların içerisinde işletme sermayesinin hacmi ilk yıllarda büyük öneme sahiptir. Bunun dışında gelir ve gider kalemleri çok belirlidir. Burada önemli olan nakit akış dengesini iyi ve kötü senaryolar göz önüne alarak kurmaktır. Finansal olarak bazı avantajlı görünen konular aslında riskleri oluşturur. Örneğin; erken dönem kayıt tahsilatlarının bilanço içerisinde farklı yorumlanması   ve bu kaynakların farklı yatırımlara dönüştürülmesi okulları zora sokmaktadır. Eğitim sektöründe özellikle planlanan ile gerçeğin örtüşmesi elzemdir. Bu disiplin eğitim kurumlarının sürdürülebilir varlığını sağlamak için yeterlidir.” diye konuştu.