SON DAKİKA

TARSUS’TA GAZİLER GÜNÜ KUTLAMASI

Bu haber 20 Eylül 2018 - 10:01 'de eklendi ve 511 kez görüntülendi.

19 Eylül 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’e mareşal rütbesi ile gazilik unvanının verildiği gün olan Gaziler Günü Tarsus’ta da kutlandı.

Tören Cumhuriyet Meydanı Atatürk Anıtı önünde yapıldı. Törenlere Tarsus Kaymakamı Yüksel Ünal, Garnizon Komutanı Bakım Binbaşı Sefa Mert, MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek, Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can, Tarsus Muharip Gaziler Derneği Başkanı Rasim Yuvarlakoğlu ve gaziler, siyasi parti başkan ve yöneticileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, daire amir ve müdürleri, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

Gaziler tarafından anıta çelenk bırakılıp, ardından saygı duruşunda bulunup, İstiklal Marşı okundu.

Burada günün anlam ve önemini belirtir konuşmayı yapan Bakım Asteğmen Vecdi Teymur, “Bugün Sakarya Meydan Muharebesi’nin kazanılmasını müteakip, 19 Eylül 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’e mareşal rütbesi ile gazilik unvanının verildiği gündür.

 Bugün aynı zamanda, kutsal vatan topraklarının bölünmez bütünlüğü ve yüce Türk milletinin bağımsızlığı uğruna verdikleri ulvi mücadele sonucunda gazilik onuruna erişen kahraman vatan evlatlarının günüdür.  Birlik ve bütünlüğümüzün, yurt sevgimizin, bağımsızlık ve özgürlüğümüzün ölümsüzleşen abideleri olan kahraman gazilerimiz,  Aziz Türk milletinin inancı, sevgisi ve güveniyle her geçen gün daha da güçlenen Türk Silahlı Kuvvetleri, emanetinize sonsuza kadar sahip çıkma azim ve kararlılığındadır.

 Vatan toprakları ve bağımsızlığımız uğrunda bedelini kanınızla ödeyerek yazmış olduğunuz destanlar hiçbir zaman unutulmayacak, isimleriniz bu asil milletin hafızasında sonsuza dek yaşayacaktır” dedi.

 Şiirlerin okunmasının ardından tören sona erdi. Protokol üyeleri ardından Muharip Gaziler Derneği Tarsus Şubesi’ni ziyaret ederek, gazilerle sohbet ettiler.