SON DAKİKA

Başkan Kocamaz’ın 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı Mesajı

Bu haber 17 Mayıs 2018 - 21:11 'de eklendi ve 475 kez görüntülendi.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Başkan Kocamaz, mesajında şunları söyledi: “Devletler 40 yıllık zaman dilimleri halinde atılımlar yaparlar. İlk 40 yıl kuruluş dönemidir. Milli hislerin en yoğun olduğu bu dönemde belli bir hedefe kilitlenmiş olan millet, varını yoğunu ortaya koyarak büyük kayıplar verme pahasına devletini kurar ve altyapısını oluşturmaya başlar.

İkinci 40 yıl kurumsallaşma dönemidir. Milli hisleri öncekinden az olmayan yeni nesil, kurumsallaşmasını tamamladığı devletini atılımlar yapmaya hazır hale getirir.

Üçüncü 40 yıl ise büyük atılımları gerçekleştirme dönemidir. Kurumsallaşmasını tamamlayan, kurucusu felsefesi milletin tüm fertlerince idrak edilen devlet, büyük hedeflere ulaşmak için hamle üstüne hamle yenilemeye başlar.

İnsanlık ailesinin en köklü topluluklarından biri olan ve tarihinin hiçbir döneminde devletsiz kalmayan milletimiz birbirine sağlam halkalarla bağlanmış nice büyük devletler kurmuştur. Her devletimizi kurarken bu üç sancılı dönemden başarıyla geçerek dünya tarihinde silinmez izler bıraktık.

600 yıl ayakta kalan Osmanlı Cihan İmparatorluğundan bayrağı devralan son gurur tablomuz Türkiye Cumhuriyetimiz de aynı süreçlerden geçmektedir. 1800’lü yıllardan itibaren neredeyse savaşsız günü geçmeyen, 1900’lü yılların başından itibaren büyük mağlubiyetler yaşamak durumunda kalan, alnımıza kara bir leke gibi çalınan Balkan faciasının ardından Birinci Dünya Savaşına giren milletimiz, bir cihan imparatorluğunun küllerinden yeni bir devlet çıkarmayı başarmış asil ve aziz bir millettir.

Dünya tarihinin en kanlı ve en büyük savunma savaşı olan Çanakkale Cephesini de kapsayan zorlu mu zorlu bir dönemden nice kayıplar vererek çıkmayı bilen milletimizin makûs talihi 19 Mayıs 1919’da değişmeye başlamıştır. Anafartalar Kahramanı Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın bundan tam 99 yıl önce Samsun’a çıkarak başlattığı kutlu bir yürüyüş sonunda ilelebet yaşayacak olan Türkiye Cumhuriyetini el birliğiyle kurduk.

Büyük Atatürk şanlı milli mücadelemizin başlangıç günü olan 19 Mayıs tarihini Türk gençliğine armağan ederek hem uzak görüşlülüğünü göstermiş, hem de bağımsızlığın ancak milli tarih şuuruna sahip bir gençlik tarafından korunup geliştirilebileceği mesajını vermiştir.

Sevgili Gençler!

Allah nasip ederse 1923 yılında bir yandan Cumhuriyetimizin 100’üncü yılını kutlarken öte yandan büyük atılımlar döneminin ilk yarısını da tamamlamış olacağız. Bu dönemde sizler, Cumhuriyetimizin üçüncü nesli olarak çok büyük bir misyon üstlenmiş durumdasınız.

Büyük Atatürk’ün, “Ey yükselen yeni nesil! Gelecek sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk; onu yükseltecek ve sürdürecek olan sizlersiniz.” sözleri, bu gerçeğin ifadesidir.

Eminim ki sizler, büyük işler başararak, bu değerli emaneti daha da geliştirerek gelecek nesillere devredeceksiniz.

Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk gençliğine armağan ettiği 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını millet olarak bu yıl da coşkuyla kutlayacak, Atamızın emanetine her ne pahasına olursa olsun sahip çıkacağımızı bir kez daha haykıracağız.

Yaşasın Türkiye Cumhuriyeti!

Var olsun Türk milleti!

Ne mutlu Türk’üm diyene!”